Aktivity smyslohraní a messyplay získávají v poslední době na popularitě. Už jste o těchto aktivitách pro děti slyšeli? Pokud ne, v tomto článku vám je chci představit. No a pokud už je znáte, shrnu vám jaké mají pro děti benefity. Pojďme se na to tedy podívat.

Co je to smyslohraní a messyplay?
Smyslohraní (neboli anglicky sensoryplay) je aktivita, kdy děti zkoumají různá témata pomocí svých smyslů. Dle použitého materiálu zapojují jak hmat, tak zrak, ale například také čich nebo případně chuť.
- rýže
- cizrna
- ovesné vločky
- želé
- fazole
- těstoviny
- mouka a jiné sypké potraviny
- kinetický písek¨
- a další jiné materiály
Jaké má pro děti smyslohraní benefity?
- Trénink jemné a hrubé motoriky
- Rozvoj slovní zásoby
- Učení se sociálně emočním situacím
- Rozvinutí schopnosti spolupráce s ostatními
- Získávání nových informací a díky zapojení smyslů lepší uložení a snazší vybavení z paměti
- Relaxace a uvolnění (i pro rodiče při společném patlání a hraní, nebo při kávě v klídečku )
- Zvyšuje pozornost a soustředění, ponoření se, tzv. flow
- Rozvoj fantazie a kreativity
- Učení se řešení problémů
- Seznámení se s principy fyzikálních zákonů
- Být sám sebou
- Kontakt se svým prožíváním

Nejčastější otázky o smyslohraní
Kdy se smyslohraním začít?
Můžete začít již s miminkem, a to již od narození. Děti jsou od přírody průzkumníci. Hlavně miminka zkoumají svět převážně pusou. Aktivity se, ale dají přizpůsobit věku a potřebám. Navíc většina ingrediencí na smyslohraní je jedlých. Nicméně miminkům se hodí na smyslohraní například pěnové konzistence, želé, atd. Dále se pro miminka dělají tzv. sensory bottle.
Vlastně i běžné každodenní situace jako například koupání, jídlo, foukání bublin nebo hraní na pískovišti se též dá nazvat smyslohraním. Zkrátka jen vše (i sebe 😀 ) připravit na případný nepořádek, a nechte dítko, ať se s jídlem seznamuje samo svými ručkami, místo krmení (oblíbené jsou jakékoliv uvařené těstoviny). Děťátko tak zapojí zrak, chuť, čich a hmat.
Můžu smyslové aktivity připravovat i doma?
No jasně! Jak už jsem nakousla, vaše každodenní aktivity zahrnují smyslohraní, ani o tom nemusíte vědět. Nicméně takového klasické smyslohraní, které vídáme na sociálních sítích, si můžete připravit i u vás doma. A to jak s pomocí koupené sady, tak si komponenty můžete připravit doma sama. Od nejjednodušího smyslohraní jako například mačkání kukuřičných lupínků po vymazlené aktivity na určité téma.
Co ale ten nepořádek potom?
Ano, i to vás občas po této aktivitě může čekat. I když vašeho kulihráška můžete zapojit do procesu úklidu, občas na to člověk nemá náladu a nervy. Proto jsou tu i kroužky, kde za vás aktivitu vymyslíme, připravíme, a také uklidíme (za případné pomoci dětí).