Co je to znakování pro batolata a pro koho je určené?

Baby Signs – znakování pro batolata je program pro SLYŠÍCÍ batolata a jejich rodiče. Pomáhá překlenout dobu, než se děti naučí mluvit, a tím nemyslím první slůvka, ale plnohodnotnou řeč. Děti dokáží znakem vyjádřit co potřebují, jak se cítí, i na co myslí.

znakování pro batolata
znak KOČKA

Jak to celé začalo? Program vytvořily profesorky vývojové psychologie (Linda Acredolo, PhD. a Susan Goodwyn, PhD.), když si u svých vlastních děti všimly, že používají znaky a posunky. Rozhodly se tedy, že se pokusí tuto dětskou dovednost rozšířit. Zkoumaly, zda děti budou používat i znaky, které jim nabídnou k učení. Probíhaly dlouho leté studie, jak znakování ovlivní dětský rozvoj a hlavně vývoj řeči. Výsledky byly více než uspokojivé. Zde je několik dalších benefitů, které znakování pro batolata přináší:

Má Baby Signs něco společného se znakovým jazykem pro neslyšící (ASL)? Znaky pro batolata vznikl s pomocí rodičů, kteří vybrali nejpoužívanější slova ve spojitosti s jejich dětmi. Vznikl tak seznam 100 znaků Baby Signs, který se inspiroval ASL Nicméně BS znaky jsou koncipovány tak, aby je zvládlo batole vytvořit. Jejich jemné motorika (práce s rukama) totiž není na takové úrovni, jako u nás dospělých.

Pokud vás znakování pro batolata zaujalo, máte několik možností jak se tuto metodu naučit. K dispozici máte seminář pro rodiče, kde se dozvíte jak znakování pro batolata učit doma. Dále navazující kurz pro děti Znakujeme zpěvem a hrou, kde si každý týden ukážeme aktivity s dětmi na dané téma a můžete se seznámit s dalšími rodiči. Samozřejmě program BabySings můžete absolvovat i online.

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *